Filmy film czarno-biały

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje film czarno-biały. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Delia (Paola Cortellesi), żona Ivana (Valerio Mastandrea), matka trójki dzieci, mieszkała w Rzymie w drugiej połowie lat 40. Miasto zostało wówczas podzielone pomiędzy nadzieję zrodzoną z Wyzwolenia i trudności materialne spowodowane rozpoczynającą się wojną. W obliczu autorytarnego i gwałtownego męża Delia znajduje pocieszenie jedynie w swojej przyjaciółce Marisie (Emanuela Fanelli), z którą dzieli chwile lekkości i intymnych zwierzeń. Ich ponura rutyna kończy się wiosną, kiedy cała podekscytowana rodzina przygotowuje się do świętowania rychłych zaręczyn najstarszej córki Marcelli (Romana Maggiora Vergano). Jednak nadejście tajemniczego listu wywróci wszystko do góry nogami i popchnie Delię do odnalezienia w sobie odwagi i wyobrażenia sobie lepszej przyszłości nie tylko dla siebie.

Zielona granica

4,1
7,0
W zdradzieckich i bagnistych lasach tworzących tzw. "zieloną granicę" między Białorusią a Polską uchodźcy z Bliskiego Wschodu i Afryki próbujący przedostać się do Unii Europejskiej wpadają w pułapkę kryzysu geopolitycznego cynicznie zaaranżowanego przez białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę. Próbując sprowokować Europę, uchodźców zwabia się do granicy propagandą obiecującą łatwe przejście do UE. W tej ukrytej wojnie, życie Julii, świeżo upieczonej aktywistki, która porzuciła wygodne życie, Jana, młodego strażnika granicznego i syryjskiej rodziny splatają się ze sobą.
Kostiumowy film przygodowy, baśń fantastyczna czy może typowy film „płaszcza i szpady” z elementami komedii? Tak czy inaczej (albo i wszystko w jednym) to jeden z najbardziej znanych polskich filmów na Zachodzie. Źródłem adaptacji jest tu bowiem powieść szkatułkowa (taka, gdzie każda kolejna historia wywodzi się z poprzedniej) poety, żołnierza, filozofa i podróżnika Jana Potockiego, a która dopiero 34 lata po ukazaniu się we Francji doczekała się polskiego wydania. Powieść to równie niezwykła, jak niezwykły był jej autor. A opowiada o losach młodego hiszpańskiego kapitana, Alfonsa van Wordena, który jako potomek potężnego rodu ma się wykazać odwagą i honorem, a w zamian dowie się, do jak wielkich rzeczy został wybrany. Opowieść to mistyczna, z wieloznacznymi pytaniami o celu ludzkiej egzystencji, filozofią, ale i z racjonalną interpretacją humanistyczną. Zarówno nasz bohater, jak i widz, zostają zmuszeni do myślenia, do opowiedzenia się za którąś z interpretacji. W całej tej fantastyczno-mistycznej otoczce opowieść ta dotyczy bowiem rzeczy bardzo ważnych dla każdego człowieka.


Martin (Laurence R. Harvey) jest otyłym mężczyzną o niskim wzroście. Mimo swojego wieku mieszka z matką (Vivien Bridson), która ma mu za złe, że przez niego jej mąż trafił do więzienia. Martin był molestowany seksualnie przez swego ojca, teraz ma obsesję na punkcie filmu Ludzka stonoga. Mężczyzna ogląda go w nieskończoność, posiada album z dokładną analizą eksperymentu przeprowadzonego w filmie. Ma też własnego owada - stonogę, którego trzyma w akwarium i regularnie karmi. Teraz Martin chce przeprowadzić prawdziwy eksperyment połączenia kilkunastu osób w jedną "ludzką stonogę". Ofiarami jego eksperymentu są przypadkowi ludzie z parkingu, gdzie pracuje, sąsiedzi, a nawet prawdziwa aktorka z jego ulubionego filmu Ashlynn Yennie.

Sami swoi

8,2
Od kiedy Kargulowa krowa weszła na pole Pawlaka, a było to bardzo dawno temu na kresach wschodnich, rodziny Pawlaków i Kargulów żyją jak pies z kotem. Nawet zawierucha wojenna i konieczność osiedlenia się na Ziemiach Odzyskanych nie pomogły. Obie rodziny nadal żyją po sąsiedzku. Śledzimy losy obu rodów w trudnych czasach powojennych, częste kłótnie i godzenie się głów rodzin: Pawlaka z Kargulem, są na porządku dziennym. Czy ich młodsze pokolenie – syn Pawlaka, Witia, i córka Kargula, Jadźka – pójdą w ślady rodziców? Czy może…
Grudzień 1944 roku. Mała grupa amerykańskich żołnierzy ze 101 Dywizji Sił Lotniczych dzielnie walczy z otaczającymi ich w belgijskim miasteczku Niemcami.
Historia działań grupki przyjaciół walczących z działaniami caratu, jego polityką wobec robotników, a także myślących o walce o niepodległość. Główną postacią opowieści jest Jan Czarowic. Zostaje on ranny podczas wiecu, musi uciekać; mimo to dalej wraz z przyjaciółmi – Danem, Marią, Osetem i Anzelmem – prowadzi działalność rewolucyjną. Anzelm zostaje schwytany i szantażowany poprzez groźby wobec jego dzieci. Skutecznie. Reszta jego towarzyszy szybko trafia do więzienia, gdzie są torturowani. Niespodziewanie z pomocą przychodzi Krystyna, jak się wydawało Janowi, lekkomyślna dziewczyna, do której mimo to żywił gorące uczucie.

Kwiecień

6,8
Akcja dzieje się podczas drugiej wojny światowej. Dzielna II Armia Wojska Polskiego dotarła już do Nysy Łużyckiej. Trwają przygotowania do jej sforsowania a na drugim brzegu rzeki czai się wróg. Podpułkownik Wacław Czaprak podejmuje decyzję o ataku, pomimo że jego kompania nie jest przewidziana do udziału w forsowaniu Nysy. Do akcja wkracza prokurator wojskowy…
Fabularyzowany dokument relacjonujący przebieg procesu w Norymberdze, opierający się na autentycznych materiałach i stenogramach. Przebieg procesu na bieżąco komentuje Karol Małcużyński, naoczny świadek tamtego wydarzenia. Wykorzystano także fragmenty archiwalnego filmu z obozu w Oświęcimiu.

Wstręt

7,7
Carol Ledoux, młoda Belgijka pracująca jako manicurzystka w jednym z londyńskich gabinetów kosmetycznych, dzieli mieszkanie ze swoją siostra Heleną i jej kochankiem Michaelem. Po ich wyjeździe Carol zaczyna tracić równowagę duchową, cierpieć na halucynacje. Zostaje zwolniona z pracy i zabarykadowuje się w mieszkaniu. Po obelżywym telefonie żony Michaela wyłącza aparat zrywając ostatecznie więź ze światem zewnętrznym.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…